Előleg vagy foglaló? Mi a különbség?

Picture of Balogh István Vilmos

Balogh István Vilmos

BIVCM-blog-eloleg-1

Ha esküvőt tervezel, biztosan találkoztál már az előleg és a foglaló kifejezésekkel – de vajon pontosan tudod, mit jelentenek? A szerződések kapcsán ezek kulcsfontosságú fogalmak, és nemcsak a ceremóniamesterrel, de sok más szolgáltatóval is kapcsolatban lehet róluk szó. Ebben a bejegyzésben segítek tisztázni a két kifejezést, hogy tudd, mire számíthatsz, és miért fontos ismerned a különbséget!

Mi az előleg?

Az előleg olyan összeg, amit a szolgáltatást nyújtó fél kér a megrendelőtől, hogy biztosítva legyen a szolgáltatás nyújtásához szükséges anyagi forrás. Az előleg kifizetésekor még nem jön létre feltétlenül a végleges megállapodás, viszont kifejezi a felek szándékát az együttműködésre.

Mikor kérhető vissza az előleg?

Az előleg visszatérítése a helyzet függvénye. Például:

  1. Lemondás a megrendelő részéről: Ha valamilyen okból a pár úgy dönt, hogy lemondja a ceremóniamesteri szolgáltatást, az előleg sorsa attól függ, hogy a szerződésben milyen feltételek szerepelnek. Gyakran előfordul, hogy az előleg visszajár, amennyiben a szolgáltatás ténylegesen nem valósul meg.
  2. Szolgáltatás nyújtójának hibájából való elmaradás: Ha a ceremóniamester valamilyen okból kifolyólag nem tud részt venni az esküvőn (például egy egészségügyi probléma miatt), akkor az előleg visszajár a megrendelőnek, mivel a szolgáltatás nem teljesült.
  3. Szolgáltatás teljesítése esetén: Ha az esküvő lebonyolításra kerül, az előleg automatikusan a teljes díj részévé válik. Ebben az esetben az előleg nem kerül visszatérítésre, hiszen már a szolgáltatás díjának egy részét fedezi.

Példa az előlegre: Tegyük fel, hogy egy pár lefoglal egy ceremóniamestert az esküvőjükre, és előleget fizetnek, hogy biztosítsák az időpontot. Az előleg lefoglalja a szolgáltatót, de ha a ceremóniamester részéről akadályok merülnek fel, az összeg visszajár.

Mi az a foglaló?

A foglaló egy olyan összeg, amit szintén előre kell kifizetni, azonban jogilag más funkcióval bír, mint az előleg. A foglaló kifejezetten arra szolgál, hogy biztosítsa a szerződés teljesítését, és valamiféle „garancia” a felek közt, hogy a megrendelő komolyan gondolja a szolgáltatás igénybevételét, míg a szolgáltató is kötelezettséget vállal a szolgáltatás teljesítésére.

Mikor jár vissza a foglaló?

A foglaló visszatérítése szigorúbb szabályok szerint történik:

  1. Lemondás a megrendelő részéről: Ha a pár dönt úgy, hogy lemondja a ceremóniamesteri szolgáltatást, a foglaló általában nem jár vissza. Ennek oka, hogy a foglaló a szerződés biztosítéka, így ha a megrendelő nem tartja be a megállapodást, a foglalót elveszti.
  2. Szolgáltató hibájából elmaradó teljesítés: Ha viszont a ceremóniamester nem tudja teljesíteni a szolgáltatást, akkor dupla foglalót köteles visszafizetni. Ezzel a szabályozás a szolgáltatókat ösztönzi arra, hogy teljesítsék a szerződést, és ha mégis elmarad, akkor az ügyfél kompenzálva legyen.
  3. Szolgáltatás teljesítése esetén: Ha a ceremóniamester az esküvőt lebonyolítja, a foglaló szintén a szolgáltatási díj részévé válik, így ebben az esetben sem kerül visszatérítésre.

Példa a foglalóra: Egy pár lefoglal egy népszerű ceremóniamestert, és foglalót fizet. Ha később úgy döntenek, hogy nem tartják meg az esküvőt, vagy más szolgáltatót választanak, a foglaló nem jár vissza. Ha viszont a ceremóniamester hirtelen akadályba ütközik és nem tud részt venni az esküvőn, akkor a foglaló kétszeresét köteles visszafizetni.

Melyiket érdemes választani: előleg vagy foglaló?

Ez elsősorban a bizalom kérdése. Ha olyan szolgáltatót választasz, akiben maximálisan megbízol, a foglaló mellett dönthetsz, mert az mindkét fél számára egyértelmű biztosítékot nyújt. Ha viszont szeretnél több rugalmasságot, és nem biztos, hogy végül ő lesz a választott szolgáltató, az előleg ideálisabb választás lehet.

Összefoglalva:

  • Az előleg általában visszajár, ha a szolgáltatás nem teljesül.
  • A foglaló nem jár vissza, ha a megrendelő mondja le a szolgáltatást, viszont a szolgáltató hibájából elmaradó teljesítés esetén a foglaló kétszerese jár vissza.

Az esküvő szervezése során érdemes figyelmesen átolvasni minden szerződést, és tisztázni, hogy az adott szolgáltató előleget vagy foglalót kér. Ne félj kérdezni, mert a megfelelő tájékoztatással nemcsak a pénztárcádat, de az esküvő előtti lelki békédet is megóvhatod!

Picture of Balogh István Vilmos

Balogh István Vilmos

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek